Petra Ryšavá – rozhovor

Petra je mladou maminkou dvou holčiček, která si žije svůj poklidný život v menším městečku obklopeném krásnou přírodou a věnuje se aktivně běhu.
Co vás k běhání motivovalo?


Motivovala mě moje starší sestra, která běhá už spoustu let. Má po třech dětech úžasnou postavu a je pořád v dobré náladě.

Jak dlouho se běhu věnujete?

S přestávkami na těhotnění a rození dětí to bude pět let.

Kolik času vám zabere?

Běhám cca třikrát týdně, zhruba 10 km, což zvládnu asi za hodinu, takže když večer uložím děti, dám manželovi chůvičku a můžu vyběhnout.

Manžel a děti také sportují? Kolik máte dětí?

Ano, manžel sportuje, ale vyžívá se jen v cyklistice. Mám dvě holčičky 5 a 2,5 roku. Snažím se, aby chodily co nejvíce pěšky, popřípadě na kole nebo odrážedle. Dětem kupuji většinou obuv ve sportovních potřebách, ale na značce nějak nelpím, pokaždé beru něco jiného.

Jaké oblečení je podle vás pro běh nejvhodnější?

V zimě určitě funkční, protože když se člověk zpotí a pak ho ofoukne, je to chřipka jak vyšitá. V létě je to konkrétně u mě jedno. Vezmu si kraťase a tričko a jdu, teda běžím.

Účástníte se i soutěží?

Jasně, účastním. Začala jsem závody v okolí, kde bylo méně lidí a kratší trasy. Potom jsem časem se sestrou absolvovala půlmaraton v Brně a Blansku, což je pro mě zatím nejdelší a nejnáročnější závod.

Přizpůsobujete jídlo svému životnímu stylu?

Určitě, musím si dopředu rozmyslet, co strčím do pusy před během i po běhu, aby mi nebylo špatně nebo abych nebyla brzy unavená.

Jaký je váš nejoblíbenější recept?

Momentálně ujíždím na chilli květáku. (Recept i video-návod naleznete na instagramu uživatelka kakosyty)

Pozorujete na sobě tělesné změny?

Pozoruji. Jsem zpevněná, mám lepší kondici i držení těla. Při běhu se cítím volná jako pták. Je to jedna z mála chvil, kdy jsem sama bez dětí, pustím dobrou muziku a zapomenu na starosti a prostě běžím.

Byla jste vždy sportovní typ?

Jéé, to jsem opravdu nebyla. Držela jsem si rekreačně kolečkové brusle a kolo, ale zároveň jsem i kouřila, takže o sportu u mě nebyla řeč.

Dá se dobře skloubit běh a péče o rodinu?

Dá a velmi dobře, opět je tu vzorem moje starší sestra, která se postará o tři děti, má fyzicky náročnou práci a i přesto večer nasazuje tenisky a vyběhne. A myslím si, že hoďka běhu chod domácnosti nějak nenaruší.

Držela jste někdy dietu?

Konkrétní dietu ne, spíš omezování cukrů a tuků. Asi nejvíc jsem řešila postavu a váhu po porodu, kdy jsem si v těhotenství vypapala krásných plus 30kg.

Podařilo se vám shodit všechna poporodní kila?

Do předporodní váhy mi chybí 5 kg.

Proč jste si vybrala ze všech sportů zrovna tento?

Protože jsem se vzhlídla v jedné reklamě na sportovní obuv, kde běží žena lesem a je uvolněná a prostě svá. A tak jsem se chtěla cítit i já a hlavně mě to baví.

Motivuje vás ke běhání vaše životní prostředí?

Prostředí mě určitě motivuje. Máme tu krásné cyklostezky v lese, super trasy okolo řeky, kde většinou nepotkám ani živáčka a pořád objevuji nové cesty. Město mě vůbec neláká, myslím že i ti, co jsou z města si radši jdou zaběhat do lesa, kde je klid.

Máte se po MD kam vrátit do práce?

Po mateřské dovolené už mám domluvené místo, abych vyšla vstříc manželové práci a mohla vodit děti do školky a ze školky.

Přemýšlela jste se setrou třeba o založení blogu věnovanému běhání?

O blogu jsem opravdu nepřemýšlela, ani nevím, co bych tam psala. Nemám proto asi ten správný cit.

Chcete něco vzkázat svojí starší sestře?

Sestře bych vzkázala, že ji moc obdivuji. Je můj velký vzor a jsem ráda, že ji mám.

Děkuji za krásný a inspirativní rozhovor. Je vidět, že jste ve svém životě šťastná, za což určitě může i sport. A co vy slečny a paní? Máte nějaký zamilovaný sport? Koníček? Vášeň?

Petra.


 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..