Pouhý nápoj nebo léčebný zázrak?

Pijeme ho už téměř 5000 let, i když legendy o jeho poznání se liší, jeho kořeny sahají až do daleké Číny. O čem je řeč? O oblíbeném lahodně vonícím nápoji, který nejenže skvěle chutná, ale kterému je připisována i řada zdravotních účinků – o zeleném čaji. 

Surovinou pro výrobu zeleného čaje jsou lístky keře Čajovníku, které se ihned po utržení prudce zahřejí, aby nedošlo k jejich oxidaci, a následně suší. Takto připravený čaj míří do našich domácností, ať už v podobě voňavých sáčků či sypaný. 

Největším světovým producentem, který zásobuje svět až z 35 %, je samozřejmě Čína, ovšem pozadu nezůstává ani Indie, která vyprodukuje 900 000 tun čaje za rok. Bronzovou medaili obhajuje možná překvapivě Keňa, která nemá na rozdíl od Číny nebo Indie velké plantáže, ale vše pěstuje na menších farmách.  

Už dávno nepijeme čaj jenom z důvodu chuti nebo dodání energie, ale i pro jeho léčebné účinky, z nichž bohužel mnohé nebyly vědecky potvrzeny.  Zelený nápoj zbavuje tělo volných radikálů, zvyšuje nám imunitu a funguje jako prevence rakoviny. Někdy se také dočtete, že „poopicové“ stavy můžete zahnat nikoliv lákem z okurek, ale popíjením zeleného čaje.  Čaj také snižuje riziko srdečních příhod a mírní žaludeční a střevní potíže. Ano, tohle všechno dokáže jeden „obyčejný“ čaj. 

A jaké druhy patří mezi nejoblíbenější? 

Zkuste ochutnat třeba ten popisovaný jako Čtyři zázraky, který je myšleno sytě zelené zbarvení, jedinečná vůně, nasládlá chuť a také samotný vzhled. Tento opravdový klenot mezi zelenými čaji pochází z provincie Zhejiang a nese název Lung Ching (někdy také Long Jing), neboli česky „Dračí studna“.  Většina obyvatel Číny považuje Long Jing za svůj národní nápoj, velmi si ho cení a chrání a berou ho jako vlastní poklad. 

Z této stejné oblasti pochází i další legendární čaj, a to Gunpowder, neboli „Střelný prach“ a jeho nejkvalitnější varianta Temple of Heaven, česky „Nebeský chrám“. Tento nápoj si získal oblibu až za hranicemi Číny, možná kvůli jeho poměrné silné chuti. Proto je také vhodný pro přípravu chlazeného čaje nejlépe s kostkami ledu. 

Co takhle dnes večer navštívit čajovnu ve vašem okolí, nebo si rovnou pořídit ty nejoblíbenější čaje domů, zapálit svíčky a vychutnat si šálek výborného čaje přímo ve vašem obýváku?  Zkuste zažít vůni dálek a exotiky, „ochutnat“ daleký Východ a zároveň možná udělat něco pro svoje zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..