Cyklický náramek

Víte, že ženy a velké opice mají jako jediné menstruační cyklus? Většina savců má pouze estrální cykly. A víte co je puberta?


Určitě ano a mnohé z vás na vlastní kůži.

Osobně si pamatuji na první základoškolskou besedu na téma „ženské dospívání“. Výklad slečny učitelky s flekatým hrudníkem od stresu si už nevybavím, ale menstruační balíčky se staly nezapomenutelnou událostí. Tampony jsme napouštěly vodou, listovaly broužurkami na téma sex a dospívání, a to vše s horlivou asistencí kluků, kteří byli uraženi, že nic nedostali a požadavek kondomů jim byl zamítnut. Zbytek balíčku jsem za asistence mojí kamarádky s hlasitým povykováním hodila do popelnice s tím, že „to“ ještě dlouho nebudu potřebovat.

Taky si vzpomínám na svoji nejmenovanou spolužačku, která se neustále vyptávala, jestli menstruace bolí, jak jí předejít, jak si při bolestech ulevit a podobně. Na svůj věk se ptala vcelku sofistikovaně, ovšem v ženském stádě, kde to ještě žádná nedostala, na mě působila vtipně.

Menstruace v mých očích byla hodně vzdálený pojem spojený s otravným používáním hygienických pomůcek, nic víc, nic míň. Můj sarkasmus a smích mě přešel v okamžiku, kdy jsem svou krvavou nadílku poprvé shlédla… a hlavně pocítíla do morku kostí, co to vlastně znamená být ženou.

Silné menstruační křeče, vysoká krvácivost, bolest hlavy a jiné záležitosti mě dohnaly v den jejich vypuknutí oželet pobyt ve škole a jen se svíjet na gauči a vehementně se dožadovat ibalginu. Se svraštělým čelem jsem pozorovala v televizi reklamu na sexy štíhlou ženu v bílých legínách, která se v rytmu relaxační hudby převalovala, kroutila a jinak pitvořila v reklamě na tampony a tvrdila, že se s nimi dá plavat, sportovat, vzít si minisukni a nikdo na vás nic nepozná. Jak povzbudivé. Ještě povzbudivější byly řeči jedné učitelky na střední, že co si jako myslím, že v práci mě taky nikdo neomluví atd., však si to dovedete představit.

A co se nestalo? V práci pro to měli pochopení, protože pokud je někdo jak zmínila moje staniční sestra „zelenej jak sedma“ a sotva se drží na nohách, nic neodpracuje. Dvakrát jsem skoro odpadla v autobuse apod. Možná jsem to měla za to posmívání nebo jsem moc ženská, těžko říct a těžko to kdo posoudí. Teď už ale vím, že je důležité poslouchat svoje tělo co jen to jde. A tajně závidím ženám, které ,,to,, mají jako fenky pár kapek a hotovo. Nedávno se moje mamka s ironií v hlase zmínila o menstruačních párty, které pořádají v Americe. Na počest malých slečen, které mají svoje první měsíčky rodiče přichystají párty a tak oslavují jejich ženství. Myslím, že česká společnost na to nebude ještě dlouho připravena.

Zapátrala jsem na internetu a více se na toto téma soustředila. Do oka mi padl menstruační náramek. Na první pohled nepoznát, jak se od běžného náramku liší. Moc se mi líbí, že je z minerálů a decentní. Prostě vhodný dárek pro malé slečny, které se nám starším snaží přiblížit. K náramku je i vysvětlující návod, jak ho používat a tak se prostě korálek po korálku dozví, co o sobě ještě neví. Myslím si, že pořízení náramku je lepší nápad než rozpačitý výklad a hygienický balíček.

Náramky jsou určené výhradně ženám, takže pokud bude naopak chtít malá slečna potěšit svoji maminku, udělá jí jistě radost.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..