Tradiční čínská medicína (TCM)

Vychází z tradičního čínského léčitelství, jsou to metody prevence, vyšetření i léčby. V západních koutech světa bývá označována jako alternativní medicína. Mezi metody léčby patří:


akupresura, akupunktura, masáže, změna stravy, podávání bylin, změna životního stylu. Ze základu tradiční čínské medicíny pocházejí jednotlivé specializované disciplíny.

  • učení o vnitřních orgánech
  • učení o čchi, krvi a tělních tekutinách
  • učení o síti drah
  • učení o příčinách a vzniku onemocnění
  • učení o mechanismu nemoci
  • metody vyšetřování
  • rozlišovací diagnostika
  • prevence a zásady léčby

Čínská medicína se vyznačuje perfektně propracovaným systémem léčby člověka. Zkušenosti a vědomosti se předávají z generace na generaci, a to hlavně poznatky z praxe. Za nejdůležitější považuje čínská medicína prevenci (strava, životní styl, práce a odpočinek). Základní a velice důležitou číslovkou je 5. Pracuje s pěti prvky zaměřenými na různé oblasti, které mají určitý význam. Pět elementů : dřevo, oheň, země, kov, voda. K pěti prvkům se přiřazuje pět okruhů vnitřních orgánů v těle(játra a žlučník, srdce a tenké střevo, žaludek a slezina se slinivkou, plíce a tlusté střevo, ledviny a močový měchýř. Dále pracuje s chutěmi, energiemi, smyslovými orgány, emocemi, barvami. Hojně využívanými surovinami jsou: zázvor, vinný ocet, hlíva ústřičná, různé druhy bylinek, z kterých se připravují tinktury, čaje, odvary, koupele a pod.

Tradiční čínská medicínaČlánek je velice obecný, protože pojmout a vysvětlit tolik oborů, možností a generací ověřených postupů by bylo vlastně na celou knihu, pokud by chtěl člověk pochopit jenom prostý základ a chtěl by se na tomto poli orientovat, musel by si zopakovat biologii člověka a přidat další odborné knihy, které by mu osvětlily ,,nic neříkající, cizokrajně znějící pojmy“. Volně tedy navazuji na článek, kde je rozebírána problematika doktorů a léčitelů. Z obsahu je doufám každému jasné, že oborem čínské medicíny se nemůže zaobírat každý, a je to běh na letitou, pokud chcete být opravdu odborníky desetiletou trať.

Pokud si chcete vyzkoušet některé techniky nebo máte i letité problémy se zdravím, s kterým vám dodržovaná léčba od lékařů nepomohla, dovoluji si doporučit nové centrum pro výzkum čínské medicíny v Hradci Králové. Výzkumné centrum sídlí v několika místnostech areálu nemocnice. V současnosti se odborníci zaměřují zejména na roztroušenou sklerózu a onkologicky nemocné pacienty. „V budoucnu by měla být klinika vzdělávací centrum tradiční čínské medicíny pro střední a východní Evropu,“ řekl ředitel Prymula.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..