Pláču, tedy jsem

Dětský pláč je srdcervoucí v každém věku, v tom novorozeneckém je i nervydrásající, nemůžete prďouse plácnout po zadku, protože se nevzteká pouze reaguje na okolní svět a svoje potřeby, často nevíte, proč tak hrozně křičí a jestli se mu neděje něco vážného. Pokud reaguje na vlastní potřeby, rychle ho utěšíte, pokud ovšem reaguje na okolní svět je často k neutěšení. Tento neutěšující stav je často označován jako kolika.
Co by vlastně novorozenecká kolika měla být? Podle některých odborníků je to stav, kdy má váš drobeček v bříšku velké křeče při kterých mu nejde vytlačit stolice. Obvykle se tento jev objevuje od třetího týdne věku dítěte. Maminky si často myslí, že situaci zlepší změnou lékaři předepsaného vitamínu D, zkrátka ho vymění za jiný druh. Činí tak, protože si myslí, že je důvodem nervydrásajícího pláče a nespícího stavu miminka, protože ho jeho tělíčko špatně zpracovává.


Studie, kterou provedl doktor Harvey Karp však dokazuje, že výše zmíněný problém se týká pouze drtivé menšiny miminek. dokazuje to hned několika běžným lidem srozumitelnými příklady:

• Dítě které má tuhou stolici, musí více tlačit a je to pro něj velice namáhavé, proto se kroutí a protože je pro něj tento pocit intenzivní, nedokáže ho zpracovat a hodně pláče. Většina zdravých novorozenců však tuhou stolici nemá.
• Proč se tento problém vyskytuje až ve třetím týdnu dítěte a ne pár dnů po narození? Obvykle trvá do 12 týdne, ale není to pravidlem. Proč toto časové omezení?
• Problémy s kolikou má pouze některá část civilizace, v některých zemích se problém nevyskytuje.
• Ve většině článků, které se zmiňují co máte jíst v době kojní, respektive co nemáte jíst v období kojení skýtají nekonečný výčet potravin od mléčných výrobků až po luštěniny, samozřejmě s omezením přílišného solení a kořenění na cibuli s česnekem můžete leda mávat z dálky a hodně dlouho dobu se rozloučit. Co by měla žena nejvhodněji konzumovat, se dozvíte málo kde a i tak se to nedá vztáhnout na maminky obecně. Proč tedy ženy, které žijí v oblastech, kde se běžně konzumují luštěniny nebo silně kořeněná jídla nemají s kolikou problémy?

Toto je jen krátký výčet. Úvah, které stojí nad zamyšlením je v této studii mnohem více. Proč tedy vaše miminko není k utišení, pláče, vzteká se, svíjí se? Obecně by se dalo říci, že je to jeho duševními schopnostmi, se kterými došlo na svět. Porod je jak pro maminku tak její novou lásku přelomový bod v životě. Miminko se vydává na dlouhou cestu a už se nikdy nevrátí zpět. Na to, jak dlouho trávilo s maminkou čas v bříšku se ven musí dostat neuvěřitelně rychle a má pouze krátký čas na to, aby si s sebou sbalilo pomyslné zavazadlo se schopnostmi, které mu nezbytně poslouží k přežití :

• Nástroje pro podporu života- schopnost zachovávat krevní tlak, dýchání atd..
• Reflexy- desítky důležitých automatických reakcí pomáhajících novorozencům s kýcháním, sáním, polykáním, pláčem a dalšími věcmi.
• Omezené ovládání svalů a smyslů, když miminka mohou dýchat a jíst, tyto velice omezené dovednosti jim umožňují dotýkat se, ochutnávat, rozhlížet se a působit na okolní svět
• Ovládání rozpoložení- když miminka začnou komunikovat s rodinou a vzrušujícím okolním světem, právě tato schopnost jim umožňuje udržet pozornost, nebo ji naopak vypnout.

Právě poslední zmíněný bod je určující při tom, jestli vaše dítko bude nebo nebude trpět “kolikou“.
Jak s vaší malou ratolestí v tomto případě postupovat? To se dozvíte v dalším článku.

Pěkný usměvavý den z redakce přeje Petra


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..