Bezplenková komunikační metoda (BKM)

Vpottyelká část maminek se v současnosti vrací do minulosti, kdy bylo pro dítě nejpřirozenější být co nejvíce ,,nahulaté“, spjaté s přírodou, oblékané do přírodních materiálů a nošené v šátku nebo na rukou. Jsou maminky, které to považují za moderní a potom ty, které tomu podřizují i svůj vlastní život, často volí oblečení ze stejných materiálů, ryze přírodní kosmetiku, bio potraviny a pod. Zejména tyto rodičky preferují BKM, která je velice šetrná jak k dítěti, tak k přírodě. Velkým přínosem v této metodě je zesílená komunikace mezi rodičem a dítětem. Miminko na jehož potřeby dospělý reaguje, je spokojenější a sebejistější, dostává se mu totiž odezvy na jeho vrozené instinkty.


Zjednodušený způsob balení

Novorozenci stačí čtvercová plena přichycená v pase gumovým páskem (lze zakoupit ve specializovaných prodejnách), svrchní vrstvu může tvořit obdélník z fleecu či vlny. Odklápěcí svrchní kalhotky polyesterové s polyuretanovým závěrem( PUL), vlněné či fleecové se kombinují se čtvercovou plenou, minimální plenou nebo vkládací plenou. Pro chodící děti existuje stahovací systém: vlněné nebo fleecové tréninkové kalhotky, opět v kombinaci se čtvercovou plenou, minimální plenou nebo vkládací plenou.

Zjednodušený způsob oblékání

  • Návleky na nožičky místo punčošek.
  • Kalhoty s prostřiženým rozkrokem( tzv. splitpants)
  • Tričko s prodlouženým zadním dílem místo body.

Kdy začít?

Doporučuje se začít v období prvních tří nebo čtyř měsíců. Sebevědomé a zanícené maminky mohou začít již od narození miminka. Čím dříve začnete, tím snáze se s dítkem sladíte v komunikaci. Tuto metodu lze kombinovat s běžnými plenkami nebo použít základy přirozené hygieny nemluvňat při pozvolném posazování na nočník.

Nočník

Není nutné používat od začátku, stačí dítě podržet nad umyvadlem,WC mísou, či venku nad kanálem. Existují už i vymoženosti jako je čínský nočník, který díky svému tvaru pohodlně strčíte mezi stehna. Dítě se na něm zády opírá o vás. Alternativně lze defakto použít cokoliv (plastový květináč, misku a pod.)
Jak poznám, že miminko musí vylučovat?

Signály

Miminka mají širokou paletu signálů, jak na svou potřebu upozornit, vývojem se mohou signály měnit…

  • Je nespokojené, vrtí se, mručí.
  • Může se ztišit, vyhledat soukromí.
  • Přestane pít při kojení.
  • V noci se probudí nebo přejde do lehkého spánku.
  • Sahá si na plenu, vyhledává nočník.
  • Přeruší svoji dosavadní činnost a nepřítomně se dívá.

Časování

Podobně jako u dospělých, je možné odhadnout, kdy se miminku bude chtít. Nejčastěji děti čůrají, když:

  • se probudí
  • dopoledne častěji než odpoledne
  • po kojení
  • po jídle, či během něho
  • Je nutné vytrvat a naslouchat svoji intuici. Začátky jsou vždycky náročné.

Komunikace

Pokud miminku už brzy nabídnete způsob, jak vám dát jednoznačně najevo, že musí, usnadníte si celé bezplenkování. Nebudete odkázáni jen na pozorování a nemusíte čekat, až začne mluvit. Pomozte mu ,,čůracím zvukem“ ( šššš, ssss), které si dítě spojí s potřebou a postupně ho začne napodobovat. Dalším užitečným komunikačním prostředkem je znaková řeč, kterou jsou schopny děti zvládat již od sedmi měsíců.

Tuto metodu už vyzkoušela řada maminek a názory na ni se poměrně různí. V čem se ale maminky shodují je fakt, že záleží na celkové osobnosti miminka. Co se mamince podařilo u jednoho dítka, se při stejném postupu nemusí zadařit při druhém.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..