V posledních letech trápí čím dál větší část populace. Atopický ekzém je velice nepříjemný, kdo ho má, ví, že zbavit se ho není vůbec jednoduché, ne-li nemožné. V ordinacích dermatologů se obvykle zkouší různě masti a hledá se ta správná, takové hledání může trvat i roky. Co nejvíce zabírá, jsou kortikoidy, ale ty přece nikdo nechce užívat navěky.
Co je atopický ekzém?
Jde o zánětlivé onemocnění kůže. Projevuje se svěděním a suchostí postižených míst na pokožce. Obvykle přichází ruku v ruce s alergií nebo astmatem. A ve většině případů se dědí z generace na generaci.
Dělí se na tři základní formy:
1/ Forma kojenecká – v této skupině je největší množství pacientů, až 80 %. Postihuje kojence od tří měsíců věku. V jednom roce obvykle všechny potíže samy zmizí. V tomto období je nejdůležitější hlídat děti, aby si kůži nerozškrábaly a tím se vyhnuly infekcím.
2/ Forma dětská – ekzém se přesouvá z obličeje na typická místa, která bývají nejčastěji postiženy, je to předloktí, kolenní jamky, zápěstí a dlaně. V sedmém roku života dítěte až u poloviny postižených onemocnění odezní.
3/Forma dospělá – objevuje se u 10% pacientů. Jejich kůže je zhrublá a intenzita svědění se zvyšuje. Dochází k praskání kůže.
Léčba
Především se léčí antihistaminiky, které pomáhají především od svědění a zarudnutí kůže. A kortikosteroidy, které jsou pouze na lékařský předpis a měly by se používat jen na vzplanutí ekzému.
Dále se musí postižená místa stále promazávat, v podstatě čímkoli mastným.
Lidé postiženi atopickým ekzémem většinou vědí, že se jen tak nevyléčí. Doporučuje se hledat příčinu vzniku ekzému a dodržovat zdravou životosprávu a hlavně stravování. Pacient by měl vysledovat po čem se mu ekzém horší a vyvarovat se tomu.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..