Antikojící článek

Nevím, jestli se s tolika články a názory, ať už odborníků nebo laiků, setkávám zejména proto, že jsem na mateřské dovolené nebo proto, že je to teď prostě aktuální téma. Všude se vychvaluje mateřské mléko. Maminky, které kojí, jsou vynášeny do nebes, ale nedej bože, když někdo kojit nechce nebo nemůže. Demokracie v podobě laktace v naší zemi asi moc neexistuje a každý má neustále potřebu se na toto téma vyjadřovat, ať už kojil nebo nekojil. Taky vám někdo neustále pokládá tu ohranou otázku: „A kojíš? A kojíte?“


Nevím jak vám, ale mně to připadá jako dost intimní dotaz. Jenže pokud se to budete tazateli snažit vysvětlit, jistě ho to zarazí a bude si klepat na čelo. A to bohužel i v případě, že si sám tímto obdobím prošel a nebylo mu příjemné. V předešlých měsících jsem vám psala článek ohledně laktace a jak ji podpořit. Sama jsem díky veškerým radám a nápadům kojila cca dva a půl měsíce. Byly to krásné, ale i vypjaté chvíle. Našli se i takoví, co nerespektovali soukromí, prostě vtrhli do pokoje a narušovali tak klid a intimitu.

kojení

Kojení

Také se mi několikrát stalo, že i přes to, že stoprocentně vím, komu jsem říkala, že už nekojím, se tento dotaz stále a stále vracel. Já tedy kvalitu mateřství v kojení nevidím. A teď k tomu hlavnímu – všechny články vyzdvihují kvalitu MM (mateřského mléka), já bych ráda vyzdvihla kvalitu UM, tedy stravy s láskou přichystané:

 • Pokud ji připravujete skutečně podle návodu, je strava pro vaše miminko vyvážená a kvalitní.
 • Můžete si vybrat z nepřeberného množství lahviček a dudlíků. Některé jsou přesnou kopií bradavky nebo jsou rozděleny podle měsíců či potřeby dítěte (např. protikolikový dudlík).
 • Kojenecká láhev nedostane zánět, nemusíte z ní odstříkávat, bolestivě se nevzdouvá, pokud je delší dobu bez povšimnutí, a v neposlední řadě nehrozí, že pokud ji chvíli nepoužijete, nic z ní nepoteče…
 • Do tohoto způsobu krmení vám už moc lidí mluvit nebude. UM má jasná pravidla přípravy i starostlivosti o kojenecké lahve. U kojení budete slýchat rady o tom, co jíst či nejíst, vyslechnete komentáře, jak máte kvalitní nebo nekvalitní mléko. Možná i to, kolikrát se máte denně vyprdět, aby to náhodou v mléku nedoputovalo k dítěti.
 • Můžete se střídat s tatínkem nebo jiným členem rodiny apod.
 • Spousta maminek má mléka tak akorát, proto je s dítětem celý den a celou noc. Nemohou mléko odstříkat, takže jim ani nic jiného než UM nezbývá.
 • Nevidím nic špatného na tom si občas samotná jít zacvičit, vyřídit si úřední záležitosti, pokecat s kamarády apod.
 • Své vnady, jak víme, máme každá jiná jak tvarem, tak velikostí. Pokud si může někdo prsem mlátit mouchy na zádech, je mu hej, ale ty méně obdařené z nás už holt takové štěstí nemají a mohou kojit pouze v některých polohách, které jim třeba i ze zdravotních nebo jiných důvodů nevyhovují. Nejhorší mi to připadá v noci, kdy se přece jenom chcete alespoň trošku vyspat a pokud zvládnete dítě kojit pouze vsedě…
 • Nemusíte si dávat pozor na vše, co sníte. POZOR! Pokud se roky stravujete, jak se stravujete, v těhotenství ani v mateřství už nic nedoženete. Tím nikomu samozřejmě neradím, aby si u krmení svého zlatíčka zapálil, rozbalil čokoládu a k tomu pil „energiťák“. Ovšem pokud to bylo na vašem jídelníčku před nějakou dobou běžné prohřešení, nejspíše se vám to na organismu už dávno podepsalo. Některé z vás měly problémy s otěhotněním, jiné se zdravím apod. Já byla, co se stravování týče, zlatý střed, ale díky pracovní vytíženosti jsem se stravovala převážně ve večerních až nočních hodinách. Jinak jsem v mateřství snídala vývary a přes den jedla několikrát a vyváženě i pila a to opravdu s chutí, leč nepomohlo to.
 • Děťátko je zasycenější a prospinká klidně celou noc. Netvrdím, že tomu nemůže být i u kojení, ovšem setkávám se s tím jen zřídka.

  Uměla výživa

  Umělá výživa

 • Lepší plánování času. S UM přesně vím, kdy má můj brouček zase hlad, je to pravidelné. Proto si mohu den pěkně rozvrhnout nebo alespoň přibližně vím, co mě čeká. Zvládneme i delší cesty v autě. U kojení bych musela dělat přestávky.
 • Abych teda nebyla zase tak pozitivní, cena této stravy se mi nezamlouvá, ale nejspíš je to proto, že jeho kvalita se vyrovná mateřskému mléku, které je „nad zlato“, tak to UM potom musí být „za zlato“.

Nikoho nenavádím, aby nekojil, spíš jsem dostala chuť povzbudit maminky, které to z jakéhokoliv důvodu nedělají. Je to vaše věc, vaše rozhodnutí, následky budete řešit zase vy stejně jako u opačné varianty. Jen si myslím, že žijeme v trošku jiné době než naši prarodiče a rodiče. Je více možností, proto i více rozporů a každému můžou vyhovovat vzhledem k jeho životním prioritám jiné varianty. Neplačte nad ztraceným mlékem, vychutnejte si výhody, které to přináší a že jich je. To co dělá vaše dítko šťastným je i duševní strava. A tam, kde je spokojená a šťastná maminka, je i spokojené dítko.

Pěkný den, je tam hezky, tak rychle ven :-). Petra


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..