Relaxační techniky proti stresu

Abyste se zbavili stresu a mohli účinně pracovat se svým mozkem, měli byste znát určité relaxační cviky. Je to důležité pro celkové uvolnění těla i mysli.


Základní jógová relaxace

Uložte se na tvrdší položku, nohy dejte mírně od sebe, ruce podél těla. Prociťte místa, kterými se dotýkáte podložky (nejlépe se cvičí bez ponožek). Nehýbejte se, vaše tělo je bezvládné. Cítíte tíhu vašeho těla na podložku i podložky na vás. Pravidelně dýcháte – s každým nádechem do vás proudí životodárná energie a s každým výdechem se stáváte stále více a více uvolněnějšími. Zpočátku to pro mnohé může být náročné, proto se doporučuje poslech meditační hudby a soustředění se pouze na ni, poté přestane vaše hlava zpracovávat myšlenky typu, ještě musím s autem do myčky, dítě si na ven určitě vzalo oblečení co má mít do školy, kde je manžel, není podezřelé, že mi ještě nevolal…).

yoga

Jógová relaxace

Cvičení ukončete hlubokým nádechem a silným protáhnutím, které můžete doplnit protřepáním dolních i horních končetin. Tento cvik se zdá mnohým lidem vtipný, protože tak vizuálně vypadá, ale prsty u nohou a rukou bývají často nejméně prokrvovány. Nezbytně je ke svému životu potřebuje, ale z pohledu cvičení je častokrát nejčastěji vynecháváme). Pokud se vám nepozdává ta část o proudění nějaké energie vaším tělem, nedělejte si s tím starosti, a prostě si to imaginujte (přestavujte si první co vás napadne a je vám příjemné). Bylo dokázáno, že tyto pozitivní myšlenky účinek mají, ať už je to způsobeno čímkoli. Vždyť i samotný smích je sice jen silnou pozitivní myšlenkou a přesto bylo vědecky dokázáno, že léčí.

Uvědomení si smyslů

Pro uvolnění se ze stresu a nervozity se zkuste posadit pohodlně na židli, chodidly se dotýkejte země a zavřete oči. Po chvíli si uvědomíte, jak klidně dýcháte, a začnete postupně prociťovat svých pět smyslů. Cítíte tlak na chodidla od země i na záda od židle – to je hmat.

Prozkoumejte chuť, kterou právě máte v ústech. Nadechněte se a prociťte vůně ve vašem okolí . Pootevřete mírně oči a dívejte se. Nakonec poznáte i to, že slyšíte. Uvědomte si sami sebe, svou mysl a svých pět smyslů. Nyní už by měli být roztěkanost i nervozita ty tam.

Progresivní relaxace

Při této relaxaci není nutná nějaká speciální poloha. Tato technika pochází z USA a lze provádět kdekoliv. Spočívá v napínání a uvědomění si všech svalů v těle (včetně těch nejmenších). Sval se jednoduše s nádechem napne na tři sekundy a s výdechem povolí. Pokud je to možné opakujeme ještě jednou. Můžeme postupovat od hlavy nebo od nohou. Na konci se pořádně nadechneme, vydechneme současně s dlouhým protažením.

Při nervozitě

V tomto případě je myšlena zejména nervozita spojená s vystupováním člověka před menší či větší skupinou lidí. Pokud budete působit zkoprněle a ,,vyklepaně“, těžko přesvědčíte posluchače o důležitosti informací, které jim chcete předat. Mírně se nadechněte a všechen vzduch z plic silou, prudce vydechněte. Po větší účinek opakujte ještě čtyřikrát. Tuto techniku mohou využít i studenti, kteří se chystají na důležitou ústní zkoušku a pod. Osvědčila se také v případě, že vás někdo opravdu hodně ,,vytočil“ (zejména v práci) a nemůžete si dovolit na něj seslat svoje opovržení. Další možnou technikou je tzv. Vykřečování. Spočívá v současném napětí všech svalů v těle, které zatneme, povolíme a několikrát opakujeme. Nejlepší je provádět v leže v dostatečně bezpečném prostředí. Pokud někdo potřebuje, může si u této techniky i zakřičet.

Toto je pouze pár technik, ale záměrně jsem pro vás vybrala ty nejrychlejší, které lze provést i v pracovním prostředí, ale třeba i na záchodě. Prostě akutní pomoc proti krátkodobému (situačnímu) stresu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..