Nejlepším lékem proti nachlazení je prevence

Každý máme nějaký ten každodenní stres, ať už se to týká práce, školy či rodinných nebo jiných záležitostí. Ráno nasedáme naštvaní do MHD, kde nás neustále obtěžuje kašlající lépe řečeno chrchlající pán, který není schopen dát si ruku před pusu, v lepším případě kapesník, zato mu nedělá problém rozhlížet se po okolí, kolik lidí již touto aktivitou naštval. Často nesnídáme, v rychlosti se oblečeme a pokud máme štěstí, stihneme si i vyčistit zuby, místo rychlého vypláchnutí ústní vodou.  V práci si jako první uvaříme kávu, pokud tedy vůbec tu možnost máme a pomalu se začínáme soustředit na plnění svých pracovních povinností. A výsledek? Nesoustředěnost, často začínající bolest hlavy a ejhle i kapesníky by se šikly. Zvlášť touto dobou se snažím hromadnou dopravu využívat minimálně a i přesto, že bych taky mohla cestou porodit, volím raději procházku. Všechno se lehce řekne, ale těžko udělá. Ale tak jako ve všem i tato  dřina přináší ovoce. Ráno by nám klidně stačila půl hodinka pro méně rychlé uznávám i víc, kdy bychom se nastartovali do celého dne. Pokud mírně navážu na článek týkající se čínské medicíny, doporučuje se ráno konzumovat tepelně zpracované suroviny (ovesné nebo jiné kaše, vývar nebo zeleninová polévka, teplý nápoj).


Mýty a drobná doporučení

  • Hodně a hojně zmiňovaný citron v čaji je sice chuťově příjemná záležitost, zato naší obranyschopnosti moc nepřispěje, protože teplo váže uvnitř těla a v chladném období je třeba teplo naopak dostávat hlavně do povrchu těla.
  • Med se nepřidává do vařícího čaje, ztrací tak svoje léčivé účinky.
  • Teplo v zimě neodchází v hojné míře pouze přes hlavu, ale také hlavně přes ruce.
  • Co se týče kosmetiky v mírnějším podzimu je vhodnější použivat oleje, posléze navázat na krémy
  • Ovoce by se nemělo snídat, ale konzumovat až při rozproudění organismu.

To jsme si vyjmenovali pouze nejčastější omyly, kterých se dopouštíme vědomě či nevědomě. Teď bychom si tedy mohly vyjmenovat, co všechno je pro naši obranyschopnost dobré, nebo spíše vhodné a nic tím nepokazíme.

  • Česnek a cibule jsou nejúčinnějšími zbraněmi proti virům a bacilům, nejsilnější účinek mají v nevařené podobě. Málokdo by posnídal čerstvý česnek nebo ciubuli, i když takové lidi taky znám. Vhodnější už i kvůli trávení je použít tyto suroviny například do pomazánky a pokud někdo vyloženě česnek s cibulí nemusí nenápadně mu ho rozmixujte, protože i minimální množství je zdraví prospěšné. Pokud někdo trpí vylouženou averzí nabízí se ve formě farmaceutického zpracování v lékárnách i některých lepších drogeriích.
  • Nejdůležitější ze všeho je ale nejspíš zmínit, že tyto často přecházené drobné neduhy, mohou a často gradují v závažnější onemocnění. Tělo nás vždy upozorní dopředu a je jen na nás, zda uposlechneme. Takže pokud se jeden den ,,necítíme dobře“ a preventivně si uvaříme
    dobrý čaj, v klidu si sníme jídlo , zachumláme postel a spanekse do peřin s knížkou nebo prostě zbytek dne po práci nebo škole prospíme, našemu tělu to jenom prospěje. Další den ráno si za to přivstaneme, připravíme snídani,
    teple oblečeme a protože jsme nestihli ranní rozcvičku jednu zastávku půjdeme pěšky. Během dne doplníme vitamíny a mise je splněna. Mnozí z vás namítnou:,, Ale já musím tohle, támhleto a ještě toto!“. Jenže když se nad tím vážně zamyslíte, tolik pro někoho promarněného času to zase není a zvlášť pro lidi, co hnedka chytí každou rýmičku. Vyhnete se tak delší pracovní neschopnosti, ušetříte za léky a kapesníky, nebudete mít výčitky svědomí z toho, že nervozně okřikujete děti, které posléze taky nakazíte.
  • skoro ve všech větších obchodech je již k dostání granátové jablko. Červená jadérka nejen dobře chutnají, ale jejich vybírání vás na chvíli zaměstná a uklidní, poukd si tedy nechcete udělat rovnou šťávu, ale to je zase škoda peněz, pokud se zrovna nenacházíte např. v Turecku, kde je skoro na každém kroku vitamínová bomba za nízkou cenu k dostání.
  • hitem pomalu plynoucího roku je SMOOTHIE. Pro ty kteří ještě novotu nenovotu neochutnali, jedná se o ovocný, zeleninový nebo kombinovaný ,,nápoj“, připravovaný nejlépe z čerstvých surovin, který se mixuje ve speciálních mixérech. Tento nápoj se prezentuje jako vitamínová bomba a to nejlepší pro váš organismus. Často je mylně zařazován do kategorie nápojů. Mixováním ztrácí suroviny většinu vitamínů a celkově vzato, pokud si ho občas zakoupíte někde v nákupním centru na chuť a svačinku, nic tím rozhodně nepokazíte. Ovšem tekutiny a vitamíny je snazší a levnější připravovat i jiným způsobem.
  • Cyrkulace vzduchu v uzavřených porostorech. Energeticky nejšetrnější je, otevřít všechna okna a po dobou pěti minut vyvětrat.  Vzduch se v místnosti stačí pročistit, okysličit, neunikne vám nadbytek tepla a nehrozí průvan nebo ofouknutí.
  • Pokud máte v chladnějších dnech potřebu sprchovat nebo koupat se hned po ránu, zvolte buď středně teplý proud vody nikoliv vodu horkou nebo nejlépe chladnější. Mnoho z nás si také ráno umývá vlasy. Vhodnější je tedy vysušit vlasy studeným proudem vzduchu. Není to rada, jak se stát rampouchem, ale pokud se rádi rochníte v horké vodě a celkově máte rádi teplo, je vám určitě jasné, že by to potom chtělo minimálně hodinku klidu na vyrovnání vnitřní teploty s okolní a v neposlední řadě, je teplá voda celkově vhodná ke zklidnění, relaxaci, při nespavosti a pod.

Protože se jedná o aktuální téma, které je ovšem v mnoha oblastech nedostatečně ,,propagováno“, připravím pro vás v nejbližší době době článek o Prevenci nemocí a vhodných potravínách a pod.  ve věkové kategorii seniorů a dětí.  Přeji pěkný sobotní den těm ne které ,,něco leze“ příjemné polenošení :-).


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..