Každý by nejspíš chtěl prožít hlavně klidné vánoční období a to s dítkem, kterého neustále něco trápí zkrátka nejde. Vaši malí pacienti vyžadují zvýšenou dávku drahocenného času i nervů a vám tak nezbývá dostatek prostoru na pohodové zvládnutí všech nezbytností. Jak těmto stavům předejít? Jde to vůbec? Je nějaká paušální rada pro všechny maminky, která by seděla na všechny děti? Ano, zejména vaše intuice dobře poradí, jak se v jednotlivých situacích zachovat. Pokud umíte aktivně naslouchat svým dětem, máte vyhráno úplně. Když jsou ještě maličké, postačí dobré pozorovací schopnosti.
Nejčastější nemoci v zimním období
Důvodem vzniku onemocnění v tomto období je nižší teplota vzduchu , nevětrané prostory, kde se vyskytuje vyšší počet lidí a větší procento rizika infekce. Nejčastější nemoci do do výskytu v zimním období je:
Zánět průdušek (bronchitida)- se projevuje hlavně vytrvalým a nepříjemným kašlem, bolestí na hrudi, dušností a zvýšenou teplotou. Rozděluje se podle druhu na akutní nebo chronický stav. Jako doplněk léčby se doporučují například zábaly. Při opakovaných problémech je nutné navštívit specializovaného odborníka, který situaci vyhodnotí a určí další postup, což se samozřejmě vztahuje na všechny zde zmíněné choroby. Léčba se řídí podle různých kritérií, na internetu se vždy dočtete pouze pravděpodobný postup při léčbě nemoci, aby rodiče nebyly vyděšení a dokázali spolupracovat s lékařem nebo jiným odborníkem.
Zánět hrtanu (laryngitida)- Zánět hrtanu je časté onemocnění způsobené nachlazením, viry, popřípadě může nemoc začít virovým zánětem a bakterie využijí oslabené sliznice. Přenos nemoci probíhá kapénkově. Infekce se přenáší vzduchem při kýchání. Nejčastější příznaky jsou zvýšená únava, zvýšená teplota, zvětšení uzlin, suchý kašel, chrapot a potíže při polykání. Laryngitida může být nebezpečná především u dětí, kde může dojít ke zúžení hrtanu až k dušení, může být zaměněna za zánět hrtanové příklopky (epiglotitida).
Angína – je to bakteriální, virové nebo mykotické onemocnění. Jedná se o běžné onemocnění, protože se přenáší kapénkově vzduchem. Choroba se plnně projeví v průběhu jednoho až tří dnů a nejčastěji útočí na děti školního věku. Nejlepší prevencí je zvyšování imunity. Hlavními příznaky jsou: škrábání v krku, ucpaný nos a potíže s polykáním ( s tím je spojené nechutenství), může se projevit i teplota nebo zimnice, typické je zduření mandlí.
Zápal plic (pneumonie)- je akutní zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích. Vzhledem k velkému množství vyvolavatelů pneumonie a především vzhledem k množství neovlivnitelných spolupůsobících faktorů (věk, jiná onemocnění) je prevence nemoci obtížná. Souvisí zejména se zdravým životním stylem, který by měl zahrnovat pestrou stravu, střídmost v požívání alkoholu a snahu o udržení fyzické kondice. Je důležité náležitě léčit i zdánlivě banální onemocnění dýchacích cest a nezapomínat přitom na základní léčebný prvek, kterým je odpočinek. Příznaky se mohou lišit v závislosti na původci onemocnění (bakteriální/virové). Společnými symptomy jsou kašel, nejdříve dráždivý a suchý, později s hlenem, zvýšená teplota až horečka. Dále se dostavují bolesti na hrudi různé intenzity, pálivého nebo bodavého charakteru. U těžších pneumonií je přítomna dušnost. U virových onemocnění mohou být přítomny příznaky připomínající chřipku, tedy celková schvácenost s bolestmi hlavy, svalů a kloubů, nevolnost a zvracení.
Prevence
Hlavní je dodržovat pitný režim, což již svou studií dokázal Dr. David Lewis, který vytvořil studii o přírodní pramenité vodě, jejíž konzumace má vliv na funkci celého těla a vlhkost sliznice. V nosních sliznicích, které se chovají jako lepkavý papír ulpí většina nečistot a bakterií. Pokud nejsou dostatečně hydratované, snižuje se jejich výkonnost o padesát procent. V případě, že již nemocní jste, je nutné pitný režim zvýšit až na vypití třech litrů vody za den. Pokud se vám to podaří, nastartujete tím detoxikaci organismu.
Nepodceňovat chřipku
Sice to není žádná vážná nemoc, ale při nedostatku ,,léčebné ukázněnosti“ se tomu tak může stát. Není radno chřipku přecházet v dospělosti, natož pak v dětském věku. V předškolním věku se doporučuje klid na lůžku, žádná námaha, nesledovat televizi, nehrát si hry na tabletu, prostě klidový režim se vším všudy včetně maminkovského servisu. Dítě by mělo co nejvíce spát a přijimat tekutiny. Na horečky zasloužilé maminky doporučují mimo jiné zábaly z tvarohu. Televizi a podobná zařízení by děti neměly sledovat z mnoha důvodů. V dnešní době slouží pro mnoho rodičů jako pomyslné berličky, když nemají dítko čas zabavit nebo nechtějí hledat jiné alternativy. Četba klasických knih nemusí být pro každého, pokud skutečně potřebujete vyřídit něco důležitějšího, vhodnou náhražkou je namluvená audio kniha.
Nejčastější chyby maminek při léčbě zimních onemocnění:
Šťastné a zdravé Vánoce z redakce :-).
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..