Při dnešním hektickém životním stylu se často stává, že tělo trpí nedostatkem železa. Přitom železo je v lidském organismu velmi důležitým prvkem, protože pomáhá tvorbě červených krvinek. Největší část železa v těle je vázán na hemoglobin, který roznáší kyslík do všech tkání.
Nedostatek železa
Nedostatek železa se prokazuje nejpřesněji krevním testem. Ale i tak je mnoho příznaků, které na jeho nedostatek upozorňují. Mezi ně řadíme únavu, bledost, celkové vyčerpání, zvýšenou krvácivost, bolesti hlavy, vypadávání vlasů a mnohé další. Dlouhodobý nedostatek může vést až k chudokrevnosti (anemii).
Ohroženou skupinou jsou ženy v období těhotenství a po porodu. V těhotenství totiž potřebuje železo i plod, takže je vhodné jeho denní dávku zvýšit.
Potraviny obsahující železo
Lékem na dostatek železa je pestrý jídelníček. Tuto látku najdeme v mase, které je nejbohatším zdrojem. Z toho důvodu se doporučuje i vegetariánům dopřát si aspoň občas rybu. Z ovoce jsou to především meruňky, višně, černý rybíz a borůvky. Zeleninové pokrmy brokolice, červená řepa, zelí a hlávkový salát organismu také velmi svědčí. A nesmíme zapomínat na špenát, i když ten obsahuje železa méně, než se mnoho let předpokládalo (omyl se desetinnou čárkou). V našem jídelníčku by si měly své místo najít minimálně jednou týdně luštěniny. Čím červenější potravina je, tím více železa obsahuje.
Vstřebávání železa pomáhá vitamín C. Proto se s potravinami bohatými na železo doporučuje konzumace například pomerančových džusů.
Železo se dá také doplňovat různými lékařskými preparáty a doplňky stravy, ale pamatujte, že u železa neplatí čím více tím lépe. Vysoký obsah železa v těle je pro organismus velmi škodlivý.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..