Kojit, nekojit?

Aktuální téma všech maminek, na které se z postýlky usmívá jejich novorozené štěstí. Kojené děti jsou obecně zdravější a méně náchylné k infekcím uší, dýchacích cest, zažívacího ústrojí a močového měchýře. Nesetkáváme se u nich tolik s astmatem, ekzémy, cukrovkou a obezitou. Jestli-že začnete kojit ihned po porodu, zmenšíte tím riziko nadměrného krvácení z dělohy pokračování v kojení vám pomůže rychleji se vrátit na porodní váhu. Za zmínku hlavně stojí to nejdůležitější a to je pocit bezpečí a klidu, který miminku při kojení dopřáváte a miminko vás na oplátku skoukne svým roztomilým kukučem a vám se tak může nastartovat bezmezná mateřská láska, pokud se tomu již nestalo hned na porodním sále.
Co dělat pokud kojit chceme, ale nemůžeme? Jsou totiž maminky, co si moc kojit přejí, ale ze zdravotních důvodů nebo jiných příčin, prostě nemohou. Nejčastějšími komplikacemi bývá:


  • nemoc matky ( musí užívat léky, které se neslučují s kojením a nejdou nahradit jinou alternativou)
  • náhlá ztráta laktace v důsledku stresu nebo vyčerpanosti
  • nesprávná životospráva
  • záněty prsu
  • vpáčené bradavky
  • nedostatečná informovanost o způsobech kojení, strach a nedostatečná motivace matky

kojeníToto je jen krátký a stručný výčet možných komplikací, né vždy je vám ovšem kojení úplně odepřeno. Na vše potřebné se ptejte v porodnici laktační poradkyně, která vás může navštívit i domácím prostředí, existuje i spousta odborné literatury. Skvěle poradit vám mohou i kamarádky nebo maminky. To nejdůležitější je ale na vás, proto si kojení uzpůsobte vlastním potřebám a hlavně dejte na svoji intuici. Pokud vše nejde na první pokus nepropadejte panice, zadařit se může klidně za týden.
V některých případech se však dělat nic nedá a zbývá se situací smířit. Nutno podotknout, že umělá strava (UM) je v dnešní době dostatečně vyvážená a savičky na lahvičkách jsou mnohdy od bradavky maminky k nerozeznání jak vzhledově, tak prakticky. Pokud tedy z jakýchkoliv důvodů nemůžete kojit, nic vám nebrání v tom, aby váš rituál s miminkem byl na vlas stejný jako kojení v pravém slova smyslu. Nechte si dostatek času, klidu, srozumějte okolí s faktem, že je to pro vás intimní věc a nechcete být v tuto chvíli rušeni, pokud si to tak opravdu přejete. Miminko bude spokojené i tak, protože bude mít spokojenou a klidnou maminku a navážete spolu tak intimnější a lepší vztah.

Jak podpořit laktaci v těhotenství i mateřství:

  • dodržovat pitný režim, doporučuje se denně vypít více jak dva litry tekutin ( čaje pro těhotné nebo kojící maminky nebo vlastní vyvážené bylinkové směsi, mléko, speciální ochucené nápoje na podporu laktace, které lze zakoupit v lékárně, lepší drogerii nebo větším obchodním řetězci a v neposlední řadě samozřejmě čistá, čerstvá pramenitá voda bez bublin
  • vhodná strava v těhotenství (viz.předešlý článek o stravování v mateřství)
  • Klid, vymezení si vlastního prostoru
  • trpělivé přikládání a zkoušení
  • hned po porodu se doporučuje miminko pouze položit do oblasti maminčiných prsou tak, aby si mohlo bradavku najít samo a samo se i zkusilo přisát, protože se sacím reflexem se novorozeňátka rodí, není časem získaný
  • změna polohy při kojení, najít tu pro sebe vhodnou ( poloh je celá řada a hlavně je jen na vás, kterou si nakonec zvolíte), pro větší komfort a pohodlí byl vymyšlen kojící polštář, který můžete v těhotenství využít i samy jako polohovací pomůcku k plnohodnotnějšímu spánku
  • teplá sprcha ( při které si masírujete prsa a okolí bradavek)
  • aroma terapie, homeopatika
  • klidná hudba

Způsobů, jak situaci řešit je celá řada, jak vidíte. Co ale maminky, které se rozhodly nekojit z vlastní vůle, ať už je jejich rozhodnutí položeno na jakýchkoliv základech? Okolí by tento fakt mělo přijmout a respektovat.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..