„Windsurfing, windsurfing, prkno si po vodě klouže, windsurfing, windsurfing, já stojím na něm sááám, windsurfing, windsurfing, jsem králem kdejaké louže, windsurfing, windsurfing, a prkna kapitán.“ Zpívá Jiří Korn ve své písní. Windsurfing je koníček, sport i životní styl. Nyní se dozvíte něco o málo o windsurfingu, jeho historii a nastíníme průběh základního kurzu, po kterém se můžete prohánět na vodní hladině i vy.
Co je windsurfing
Spojení anglických slov wind, tedy vítr a surf v podstatě vystihuje celou problematiku. K surfu je na otočném kloubu připevněna stěžeň s plachtou. Což umožňuje jezdci volně řídit směr plavby. Plovák dosahuje délky od 2,5 m do 4 m. Jeho délka se odvíjí od použitelnosti surfu. U plováku sledujeme rychlost s jakou jde do skluzu, jeho manévrovatelnou a ovladatelnost.
Historie
Přestože na surfování je velmi starý sport a provozovali jej už domorodí obyvatelé Havaje. Nápad připevnění plachty k surfu je poměrně mladý. Jeho vznik se datuje k roku 1967 a za první konstrukcí stáli pánové Jim Drake a Hoyle Schweitzer oba původem ze slunné Kalifornie. I když jde o mladý sport, už v roce 1984 byl zařazen mezi olympijské disciplíny. U nás se začal těšit oblibě až po roce 1989, takže první olympiáda byla bez české účasti.
Průběh kurzu
Základní ovládnutí windsurfingu naštěstí není příliš náročně. Pokud budete mít schopného instruktora, do dvou hodin začnete sami křížovat vodní hladinu.
Na začátku kurzu budete seznámeni se základními prvky, jako je plachta, plovák, plavací vesta atd. Potom pokračuje nácvik „na sucho“, kde se dozvíte jak zvednout plachtu do kolmice. Dále základní principy ovládání plachty. A samozřejmě bezpečností opatření při pádu do vody. Poté se už vrhnete do vody. Pro začátek nejtěžší úkol je vyškrábat se na surf, postavit se a zvednout plachtu. Ze začátku to půjde trochu ztuha, ale pak na to každý příjde. A pomalý rozjezd. Ještě natrénovat otočky a máte to.
Windsurfing v česku se dá provozovat na jakékoliv vodní ploše, důležité jsou povětrnostní podmínky. Pro moraváky – Novomlýnské nádrže, v Čechách jsou ideální podmínky například na Lipně.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..